Kamptal
Název této rakouské oblasti je odvozen od řeky Kamp, která protéká stejnojmenným údolím od severu k jihu. Na jeho území se nachází město Langenlois, největší vinařské město Rakouska, které je srdcem celé oblasti. Najdeme zde také Lange Stadt am Loisbach (dlouhé město na potoku Loisbach), které patří k jednomu z nejstarších měst v Rakousku, což odkryly archeologické nálezy. Rozloha této oblasti je 3802 ha. Kamptal je jednou z nejvyhlášenější oblastí celého Rakouska, kde se produkují jedny z nejkvalitnějších vín. Teplé klima panuje po celé jeho délce čítající několik kilometrů a mění se pozvolna až před ústím do Dunaje. Jeho působením je pozitivně ovlivňováno zrání hroznů, zatímco chladné noci dané blízkostí regionu Weinviertel přinášejí kořenitost vín, jemnou kyselinku a zcela charakteristický a nezaměnitelný ráz minerálů.
Kamptal je regionem především bílých vín - Veltlínského zeleného a Ryzlinku rýnského, která jsou od roku 2008 klasifikována kvalitativním označením DAC. Velmi dobře tu prospívají také odrůdy Rulandské bílé, Chardonnay, Sauvignon blanc nebo Muškát. V posledních letech však také stoupá význam červených vín, kterým vyhovuje celkový terroir. Jedná se o vzájemné doplňování mezi půdou a podnebím, z kterého profitují všechna červená vína. Výsledkem je jemný, ovocný charakter, jenž je považován za nejelegantnější v celém Rakousku, a to především u odrůd Zweigeltrebe nebo Rulandské modré.
Údolí Kamptal je od severu k jihu velmi rozmanité. Na severu řeka Kamp vyřezala do profilu krajiny strmé skalní stěny, které se směrem k jihu otevírají, a na nichž lidské ruce po staletí osazovaly tyto terasy vinnou révou. Jsou příkré, těžce dostupné, ale vznikají na nich nevšední vína. Zvláštní aroma vín z Kamptalu mají na svědomí teplotní rozdíly mezi dnem a nocí a rozmanitost půdního složení. Dvěstěsedmdesát miliónů let stará prahornina tvoří základ pahorkatého terénu, který doplňují spraše, jíly a vulkanická půda. Složení půdy jak stvořené pro Veltlínské zelené.
Najdeme tu legendární polohy vinohradů, které sbírají vavříny na soutěžích doma i v zahraničí. Najdeme tu však stále častěji vinaře obdařené mimořádným vinařským umem a inovativním duchem. Dalšími centry vína jsou Gobelsburg, Zöbing, Kammern a Strass im Strassertale. Známý kopec Zöbinger Heiligenstein je místo, které je v listinách zmiňováno již v roce 1280 pod názvem „Hellenstein“, protože tam slunce pálí jako v pekle (die Hölle = peklo).
Víno z Langenlois se podávalo, když se narodila Marie Terezie. U příležitosti návštěv papeže v letech 1983 a 1988 se nalévalo pouze a výhradně víno z nedalekého zámeckého vinařství Gobelsburg.