Burgundsko
Burgundsko patří mezi nejslavnější vinařské oblasti na světě. První stopy o organizovaném vinařství v Burgundsku lze s určitostí datovat již do 7.století před naším letopočtem, kdy se Keltové vrátili ze svých výbojů do Itálie a dovezli si i několik sazenic vinné révy. První se se zdejším vínem seznámili Řekové, ale velký pokrok v pěstování a v obchodě se zdejšími víny učinili až Římané.
Svůj název nese Burgundsko po germánském kmeni Burgundů, kteří se zde usadili v 5. Století našeho letopočtu a v 6. století se toto území stalo součástí Francké říše. Nicméně ten hlavní rozvoj burgundských vinohradů nastal až s příchodem benediktinských mnichů. Právě klíčovým momentem bylo založení benediktinského kláštera v Cluny v roce 910 našeho letopočtu. A byli to nejprve mniši řádu svatého Benedikta a později ve 12. století rovněž Cisterciáci, kteří se několik staletí trpělivě věnovali vinohradnictví a výrobě vína. Díky nesmírné píli, každodenní dřině a bohabojnému zápalu se pracovitým mnichům podařilo velmi pečlivě prozkoumat a následně vytyčit vinice na těch nejlepších polohách, z jejich práce čerpáme dodnes.
Po Francouzské revoluci byl veškerý majetek včetně vinohradů církvi zabaven a „rozparcelován“ a rozprodán do soukromých rukou. Díky tomu je dnes bohužel z pohledu vlastnictví vinic Burgundsko velmi rozdrobené. Existuje zde řada malých rodinných vinařství, které vlastní vinice několik málo hektarů, často navíc rozdělených do několika apelací. Zajímavostí může být, že průměrná výměra zde dnes činí pouhých 6 ha vinic.
Současná vinařská oblast Burgundsko čítá 56 000 ha vinic, všechny vinice v této oblasti patří do klasifikace AOC a zajímavostí je, že zde nalezneme 110 apelací AOC, což je celá jedna čtvrtina všech apelací v celé Francii! Celá oblast je složitá mozaika vinic, které se dělí do čtyř kategorií – základní apelace se nazývá regionální, dále apelace “villages“ neboli komunální apelace, pak apelace Premier Cru a na absolutním vrcholu je pak označení Grand Cru. Burgundsko je známé i produkcí skvělých šumivých vín, která jsou povětšinou vyráběna metodou druhotného kvašení v lahvi a označují se jako Crémant de Bourgogne.